تبلیغات
زهکلوت - 10فناوری جدید که در سال2014رونمایی میشود
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

انجمن اقتصاد جهانی در یک گزارش جدید فناوری‌های برتری که امسال عرضه می‌شوند را معرفی کرده است. نوبر عافیان، یکی از دست‌اندرکاران این انجمن، اینطور نوشته است “شاید بتوان گفت که تکنولوژی به مهمترین عامل ایجاد تغییر در دنیای مدرن تبدیل شده است. هر چند که فناوری‌های جدید هیچگاه بی‌خطر نیستند، دستاورد‌ مثبت آنها راه‌حل‌های خلاقانه‌ای است که برای بسیاری از مشکلات و چالش‌های جهانی، از کمبود منابع گرفته تا تغییرات آب و هوایی، در اختیار ما قرار می‌دهند. ترکیبات نانوساختاریِ کربن

. پوشیدنی‌های الکترونیکی

گوشی‌هایی که می‌توانند ضربان قلب شما را اندازه بگیرند، سنسورهایی در زیر لباس که حرکات شما را دنبال می‌کنند، یک خالکوبی موقت که علائم حیاتی بدن را می‌سنجد و پاشنه‌های کفشی لمسی که مسیر درست شما را بر اساس سیستم GPS و با لرزشی در پا برایتان مشخص می‌کنند.

کاربرد این دستگاه‌ها نیز بسیار زیاد و متنوع است: این امید وجود دارد که افراد نابینا بتوانند از این کفش‌های لمسی در جهت‌یابی کمک بگیرند. عینک گوگل نیز در یک عمل جراحی به کمک یک پزشک آمده است تا بتواند از سوابق پزشکی و دیگر اطلاعات بصریِ بیمار مطلع شود و بر اساس آن عمل را پیش ببرد.

پوشیدنی‌های الکترونیکی

۲. ترکیبات نانوساختاریِ کربن

تعداد اتومبیل‌ها روز به روز در حال افزایش است و آلودگی ناشی از آنها تبدیل به یک مسالۀ مهم شده است. اما با بالا بردن راندمان وسایل نقلیه می‌توان تا حد زیادی آلودگی ناشی از آنها را کاهش داد.

روش‌های جدید برای تولید فیبرهای کربنی با ساختار نانو، وعدۀ ساخت اتومبیل‌هایی را نشان می‌دهند که وزن آنها ۱۰% یا حتی بیشتر از آن کمتر است. اتومبیل‌های سبک‌تر نیاز به سوخت کمتری برای حرکت دارند. بنابراین کارکرد آنها بالا می‌رود و نتیجۀ‌آن کاهش میزان گاز‌های گلخانه‌ای است.

ترکیبات نانوساختاریِ کربن

۳. استخراج فلز از فرآیند تصفیۀ آب‌شور

آب آشامیدنی در حال کمتر شدن است و در نتیجه تصفیه کردن آب شور تبدیل به یک راه‌حل شده است. با اینحال، تصفیۀ آب شور مشکلات جدی در پی دارد. علاوه بر اینکه انرژی بسیار زیادی لازم است، این فرآیند باعث ایجاد پسماند غلیظ آب‌نمک می‌شود که وقتی به دریا بازگردد تاثیر زیادی بروی زندگی آبزیان می‌گذارد.

شاید مناسب‌ترین رویکرد برای حل مشکل این باشد که آب‌نمک باقیمانده در نتیجۀ تصفیه را به عنوان ضایعه نبینیم، بلکه آن را یک منبع برای بدست‌آوردن مواد با ارزش دیگر به حساب آوریم. موادی که علاوه بر سدیم، کلسیم و پتاسیم، شامل لیتیوم، منیزیوم و اورانیوم هم می‌شوند.

استخراج فلز از فرآیند تصفیۀ آب‌شور

۴. ذخیرۀ الکتریسیته به روش‌های جدید

به نظر می‌آید که فناوری‌های جدید به پیدا کرده راه‌حل برای چالش‌های فعلی ما نزدیک می‌شوند. احتمالا باتری‌های آینده به جای ذخیرۀ ذغال و گاز، با نگهداری مایعات شیمیایی انرژی بسیار زیادتری را عرضه کنند. علاوه بر این، باتری‌های جامد مختلفی هم در حال رقابت بر سر ذخیرۀ الکتریسیته به صورت فشرده و با استفاده از مواد ارزان‌قیمت هستند.  اختراع ابرهای گرافینی راه را به سوی باتری‌هایی با شارژ بسیار سریع و دوام بسیار بالا باز کرده است. همچنین تلاش‌هایی برای ساخت باتری با استفاده از منابع دیگری مثل انرژی حرکتی، هوای فشرده و … انجام شده است.

ذخیرۀ الکتریسیته به روش‌های جدید

۵. باتری‌های لیتیومی-یونی با فناوری نانوسیم

این باتری‌ها زودتر شارژ می‌شوند و در مقایسه با باتری‌های لیتیومی-یونی فعلی ۳
:: مرتبط با: جالب و شگفت انگیز ,
:: برچسب‌ها: ذهکلوت , زهکلوت ,
ن : محمد خادمی نیا
ت : دوشنبه 12 اسفند 1392
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.